Τα σχολεία κλείνουν αυτήν την εβδομάδα και θα έχετε άπλετο χρόνο για να χαρείτε με τα παιδιά σας τις γιορτές. Φτιάξτε μαζί γιορτινά γλυκά, πηγαίνετε βόλτες να απολαύσετε τις στολισμένες πόλεις και φυσικά κάντε όσο το δυνατόν περισσότερες χριστουγεννιάτικες δραστηριότητες στο σπίτι.
Οι χριστουγεννιάτικες κατασκευές έχουν την τιμητική τους αυτήν την περίοδο και παρακάτω σας έχουμε μία ακόμη, πρωτότυπη, εύκολη και ενυπωσιακή. Φτιάξτε χιονανθρωπάκια, Άη- Βασίληδες, Ξωτικά και ταρανδάκια χρησιμοποιώντας ξύλινες κουτάλες που ήδη έχετε ή που μπορείτε να προμηθευτείτε ακόμα και από τα σούπερ μάρκετ. Μπορείτε να τις διακοσμήσετε στην κουζίνα ή σε οποιοδήποτε άλλο σημείο του σπιτιού.
Πώς θα φτιάξετε τις χριστουγεννιάτικες φιγούρες με ξύλινες κουτάλες
Θα χρειαστείτε:
τέσσερις ξύλινες κουτάλες
ακρυλικά χρώματα ζωγραφικής
κόλλα
αυτοκόλλητα ματάκια
κόκκινο pom pom
βαμβάκι
κόκκινο και καφέ pipe cleaner
μαύρα κουμπιά μικρού μεγέθους
κόκκινα κουμπιά μικρού μεγέθους
κόκκινη λεπτή κορδέλα
κόκκινη-λευκή κλωστή
κόκκινο, πορτοκαλί και πράσινο χαρτόνι
Τι πρέπει να κάνετε:
Δείτε πώς θα φτιάξετε την καθε φιγούρα στην gallery που ακολουθεί.
Βάψτε όλη την κουτάλα με λευκό χρώμα και αφήστε την να στεγνώσει.
Σχηματίστε δύο μικρές μπαλίτσες από βαμβάκι και κολλήστε τις στην κουτάλα όπως στην φωτογραφία που βλέπετε παραπάνω. Κόψτε ένα μικρό κομμάτι από το pipe cleaner και κολλήστε την κάθε άκρη σε μία από τις μπαλίτσες από βαμβάκι.
Κόψτε ένα κομμάτι από το πορτακαλί χαρτόνι για να σχηματίσετε την μύτη του χιονάνθρωπου. Κολλήστε την στο σημείο που βλέπετε παραπάνω. Στη συνέχεια με μαύρο χρώμα σχεδιάστε τα μάτια και το στόμα.
Χρησιμοποιήστε την κόκκινη, λεπτή κορδέλα για το κασκόλ. Κολλήστε δύο μαύρα κουμπιά στην λαβή και έτοιμος!
Photo 2/4
Βάψτε όλη την κουτάλα με καφέ χρώμα και αφήστε την να στεγνώσει.
Κολλήστε τα αυτοκόλλητα ματάκια και το μικρό pom pom για να σχηματίσετε τα μάτια και τη μύτη. Με τα pipe cleaner φτιάξτε τα κέρατα του ταράνδου και κολλήστε τα στο σημείο που βλέπετε και στην παραπάνω φωτογραφία.
Δέστε με κόμπο ένα κομμάτι κόκκινης και λευκής κλωστή στη λαβή.
Photo 3/4
Βάψτε την λαβή της κουτάλας με κόκκινο χρώμα και αφήστε την να στεγνώσει.
Κόψτε ένα κομμάτι κόκκινο χαρτόνι για τον σκούφο του Άη-Βασίλη και με το βαμβάκι σχηματίστε τα μαλλιά και την γενιάδα. Σχηματίστε με το βαμβάκι και μία μικρή μπαλίτσα και κολλήστε την στην άκρη του σκούφου όπως βλέπετε στην παραπάνω φωτογραφία.
Ομοίως με παραπάνω, χρησιμοποιήστε τα αυτοκόλλητα ματάκια και το κόκκινο pom pom για να σχηματίσετε τα μάτια και τη μύτη.
Photo 4/4
Βάψτε την λαβή της κουτάλας με πράσινο χρώμα και αφήστε την να στεγνώσει.
Κόψτε ένα κομμάτι από πράσινο χαρτόνι και σχηματίστε τον σκούφο. Χρησιμοποιήστε βαμφάκι για τις λεπτομέρειες όπως βλέπετε και στη φωτογραφία παραπάνω.
Κολλήστε αυτοκόλλητα ματάκια, ένα κόκκινο pom pom και σχηματίστε τα μάτια και τη μύτη. Κολλήστε δύο κόκκινα κουμπιά στην αρχή της λαβής και τέλος σχεδιάστε με μαύρο και ροζ ακρυλικό χρώμα το στόμα και τα μάγουλα.