Τα παιδιά βλέπουν και μιμούνται τη συμπεριφορά των γονιών τους και δεν είναι τυχαία η φράση που όλοι λέμε: «Τα παιδιά βλέπουν και κάνουν».
Ο τρόπος λοιπόν με τον οποίο επιλέγουμε να επικοινωνούμε με τα παιδιά μας έχει άμεση επίδραση στην ανάπτυξή τους, συμπεριλαμβανομένης της ενίσχυσης της αυτονομίας, της ανεξαρτησίας και της αυτοπεποίθησης τους.
Οι γονείς είναι τα πρώτα άτομα με τα οποία συναναστρέφεται ένα παιδί και αποτελούν τα πρώτα πρότυπα στη ζωή του. Γι’ αυτό και οι κινήσεις του σώματος, τα λόγια και οι αντιδράσεις τους, είναι τα πρώτα πράγματα που θα αντιγράψει το παιδί.
Υπάρχουν μικρά καθημερινά πράγματα που κάνουμε ή μπορούμε να κάνουμε ως γονείς και (να) έχουν τεράστιο θετικό αντίκτυπο στα παιδιά.
Ποια είναι αυτά; Δείτα τα στη gallery που ακολουθεί:
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο Newsbomb.gr
Photo 1/3
Ευγένεια και σεβασμός:
Ο τρόπος που συμπεριφερόμαστε στο παιδί μας αντανακλά πάνω μας και στους γύρω του. Αν εμείς είμαστε ευγενικοί και ακούμε με σεβασμό και υπομονή τις σκέψεις, τις ιδέες και τις επιθυμίες του, το παιδί θα υιοθετήσει αντίστοιχη συμπεριφορά στην ενήλικη ζωή του. Λέξεις όπως "Παρακαλώ", "Ευχαριστώ", "Λυπάμαι", και "Συγχωρώ", πρέπει να ακούγονται από τους γονείς και να είναι πειστικές.
Photo 2/3
Συζήτηση και συναπόφαση:
Επικοινωνούμε με το παιδί σημαίνει του δίνω χώρο και χρόνο. Ο στόχος του γονιού και η μεγαλύτερη επιτυχία του, είναι να καταφέρει το παιδί να του μιλάει και να κερδίσει την εμπιστοσύνη του. Όταν θέλουμε ένα παιδί με αυτοπεποίθηση θα πρέπει εμείς οι ίδιοι να του δίνουμε τη δυνατότητα να πιστέψει στον εαυτό του, ζητώντας τη γνώμη του για καθημερινά θέματα της οικογένειας ή εξηγώντας του για ποιο λόγο έπρεπε να ληφθεί ερήμην του μία απόφαση.
Photo 3/3
Ενεργητική ακρόαση:
Πίσω από κάθε τι που επιλέγει ένα παιδί να επικοινωνήσει βρίσκεται μια ανάγκη. Το παιδί χρειάζεται κάτι και το πρώτο σημείο αναφοράς φυσικά είναι ο γονιός. Όταν λοιπόν μιλάμε στα παιδιά μας πρέπει να είμαστε «εκεί» για να τα ακούμε κιόλας. Όχι αυτό που θέλουμε εμείς να ακούσουμε, αλλά όσα έχουν εκείνα να μας πουν.