#Πάσχα_στο_Σπίτι: Διάσημες Ελληνίδες μαμάδες μπήκαν στην κουζίνα και έβαψαν τα πασχαλινά αυγά (pics)
Μεγάλη Πέμπτη σήμερα και σύμφωνα με την παράδοση, η μέρα αυτή είναι αφιερωμένη στο βάψιμο των πασχαλινών αυγών.
![#Πάσχα_στο_Σπίτι: Διάσημες Ελληνίδες μαμάδες μπήκαν στην κουζίνα και έβαψαν τα πασχαλινά αυγά (pics)](https://cdn.mommd.gr/img/1200/720/82/2020/04/16/ayga-diasimes.jpg?t=bgiLpqzXMDxLCCsez5BiXw)
Το βάψιμο των αυγών είναι ένα από τα πιο διαδεδομένα έθιμα του Πάσχα και μάλιστα η μέρα που είθισται να βάφουμε τα αυγά κόκκινα, είναι η Μεγάλη Πέμπτη.
Το αυγό, σύμφωνα με την παράδοση, συμβολίζει τον τάφο του Χριστού, ο οποίος αν και ερμειτικά κλειστός -όπως το αυγό-, έκρυβε μέσα του τη «Ζωή», καθώς από αυτόν βγήκε ο Ιησούς και αναστήθηκε. Όσο για το κόκκινο χρώμα, οι εκδοχές για το συμβολισμό του είναι πολλές, με επικρατέστερη αυτήν που θέλει το κόκκινο να συμβολίζει το αίμα και τη θυσία του Ιησού.
Τη σημερινή μέρα λοιπόν, τα κόκκινα αυγά έχουν την τιμητική τους. Οι διάσημες μαμάδες της ελληνικής showbiz έβαψαν και αυτές σήμερα τα πασχαλινά τους αυγά και μοιράστηκαν μαζί μας φωτογραφίες από το αποτέλεσμα.
H Σία Κοσιώνη, η Βάσω Λασκαράκη και η Σταματίνα Τσιμτσιλή έκαναν την αρχή. Δείτε ποιες άλλες διάσημες μαμάδες έβαψαν σήμερα αυγά και τις φωτογραφίες που μοιράστηκαν μαζί μας.
![Η Σίσσυ Χρηστίδου σε μία υπέροχη φωτογραφία.](https://cdn.mommd.gr/img/1300/1300/90/2020/04/16/auga-diasimwn-1.jpg?t=fzHGPny0m3IlRITRTEFRqw)
![Η φωτογραφία που ανέβασε η Σία Κοσιώνη στο Instagram της.](https://cdn.mommd.gr/img/1300/1300/90/2020/04/16/diasimes-auga-pasxa-4.jpg?t=BG4_qI2mjXNuU83oi13MWw)
![Η Φαίη Σκορδά μοιράστηκε και αυτή μαζί μας τα αυγά που έβαψε. Πρώτα ανέβασε ένα Insatgram Story από τη διαδικασία...](https://cdn.mommd.gr/img/1300/1300/90/2020/04/16/diasimes-auga-pasxa-3.jpg?t=A8URmlE6mib6QgbhL-G6Dw)
![... και έπειτα μας έδειξε και το αποτέλεσμα!](https://cdn.mommd.gr/img/1300/1300/90/2020/04/16/diasimes-auga-pasxa-2.jpg?t=VIzI5xaKwOIpcAmB7vLPLg)
![Αντί για το παραδοσιακό κόκκινο χρώμα, η Ζενεβιέβ προτίμησε να σχεδιάσει πάνω στα αυγά αστείες φατσούλες.](https://cdn.mommd.gr/img/1300/1300/90/2020/04/16/diasimes-auga-pasxa-1.jpg?t=wh3ygauRzqJFkb1f7WF5mw)
![Η Σταματίνα Τσιμτσιλή μας δείχνει στιγμιότυπα από τη διαδικασία.](https://cdn.mommd.gr/img/1300/1300/90/2020/04/16/stamatina.jpg?t=v52mWTxKqy11uU-uBtJvyw)
![Αυγά σήμερα έβαψε και η Βάσω Λασκαράκη με τη βοήθεια της κόρης της Εύα.](https://cdn.mommd.gr/img/1300/1300/90/2020/04/16/laskaraki.jpg?t=41P4jYpDrWh-aCEHk58LeQ)
![Μαμά και κόρη αφού έβαψαν τα αυγά κόκκινα, ζωγράφισαν πάνω τους λουλουδάκια.](https://cdn.mommd.gr/img/1300/1300/90/2020/04/16/laskaraki-auga.jpg?t=muaxO3b2eeEEYpexok0dAg)
![Φωτογραφίες δεν ανέβασε μόνο η ίδια, αλλά και ο σύζυγός της, Λευτέρης Σουλτάτος.](https://cdn.mommd.gr/img/1300/1300/90/2020/04/16/laskaraki2.jpg?t=gqdamlopvFeihAuG2xb0NA)
![Φωτογραφίες δεν ανέβασε μόνο η ίδια, αλλά και ο σύζυγός της, Λευτέρης Σουλτάτος.](https://cdn.mommd.gr/img/1300/1300/90/2020/04/16/laskaraki3.jpg?t=FXCZBh9tIg3kR68x9_YPNQ)
![Ο Κρατερός Κατσούλης φωτογραφίζει τα παιδιά του την ώρα που βάφουνε τα αυγά.](https://cdn.mommd.gr/img/1300/1300/90/2020/04/16/auga-diasimwn-2.jpg?t=MnLa59SLpG308yBr_R1VpA)